Kolegium Sędziów

Komunikaty dla sędziów dotyczące rozgrywek.

15/09/2020 16:32

Komunikaty dla sędziów od Komisji ds. rozgrywek oraz Komisji ds. dyscypliny. Proszę o szczegółowe zapoznanie się.


Komisja ds. Rozgrywek oraz Komisja ds. Dyscypliny zwracają się z prośbą do sędziów o zdawanie protokołów sędziowskich dotyczących rozgrywek prowadzonych przez Podokręg Częstochowa bezpośrednio w biurze Podokręgu, poprzez skrzynkę pocztową zamieszczoną na tyłach budynku na ul. Kopernika 10/12 bądź też poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Papierowy protokół jest potrzebny z wielu względów. Główne z nich to wykluczenie błędu ludzkiego przy wpisywaniu do systemu Extranet informacji z zawodów i poprawna weryfikacja zawodów, protokoły meczowe to także dokumenty dla ubezpieczycieli w razie odniesionych kontuzji. W takim przypadku klub, kontuzjowany zawodnik pierwsze kroki niejednokrotnie kieruje do Podokręgu w celu zebrania niezbędnej dokumentacji do ubezpieczyciela.

Komisja ds. Rozgrywek zwraca uwagę arbitrom Kolegium Sędziowskiego Podokręgu o adnotację w arkuszu dodatkowym wszelkich uwag odnoszących się do przebiegu zawodów (czy został okazany dokument dotyczący pierwszej pomocy, czy zespoły grały w pełnych składach osobowych, w jakiej formie przebiegają zawody poza unifikacją, dokładny opis przewinień zawodników szczególnie dotyczący wykluczeń).

Prośba Komisji ds. Rozgrywek podyktowana jest słabą zdawalnością protokołów z zawodów.

Komisje zwracają także uwagę na poprawną weryfikację obsługi medycznej. Gospodarz zawodów prócz przedstawienia sędziemu dokumentu z posiadanymi kwalifikacjami powinien być przez cały czas zawodów. Jeżeli gospodarz nie przedstawi dokumentów dot. obsługi medycznej sędzia zawodów powinien sam zwrócić uwagę na fakt ich okazania.

 

Obowiązki sędziego przed spotkaniem:

  1. Sprawdzenie weryfikacji boiska
  2. Sprawdzenie zgłoszenia na policję – zawody seniorów
  3. Lista porządkowych (stwierdzenie na zawodach ich obecności) – zawody seniorów
  4. Sprawdzenie dokumentów tożsamości przed zawodami grup młodzieżowych

Komisja ds. Rozgrywek zwraca uwagę także na brak znajomości u poniektórych sędziów przepisów unifikacyjnych. Brak wiedzy nt. upomnień w kategoriach trampkarz i niżej, brak wiedzy nt. ilości zawodników mogących występować w poszczególnych kat. wiekowych, inne.

Proszę pamiętać, że zawsze regulamin rozgrywek jest ważniejszy niż unifikacja!