Podokręg

Na piłkarskim szlaku - KOS Victoria 1922 Częstochowa

12/06/2020 10:44
Widok na jedno z boisk przy ulicy Krakowskiej, tzw dawny hasiok. Widok na jedno z boisk przy ulicy Krakowskiej, tzw dawny hasiok. arch. klubowe - Radosław Włodarek

Victoria Częstochowa to jeden z najstarszych klubów Podokręgu Częstochowa, klub z ciekawą historią ale i coraz ciekawszymi perspektywami na przyszłość. Poprosiliśmy Prezesa klubu, Radosława Włodarka, który pełni rolę sternika klubu od września 2018 aby opowiedział nam co dziś w klubie się dzieje i jakie są plany na kolejne lata działalności klubu.


  1. Okres zawieszenia treningów w klubie został bardzo dobrze wykorzystany. Widać po terenie należącym do klubu. Zadbane boiska, prace modernizacyjne na obiekcie i w budynku. Proszę coś więcej powiedzieć co działo się w klubie w okresie „zamrożenia działalności piłkarskiej”. (co zostało zrobione na obiekcie, w budynku)

Wewnątrz budynku: Dokończyliśmy montaż sauny, dokończyliśmy zadaszenie na tarasie, położone zostały płytki na tarasie oraz na schodach. Wykonano remont pralni. Praktycznie cały, blisko 900 m2 budynek został wyremontowany czego efektem jest 6 szatni, pokój fizjoterapeuty wraz z sauną i basenem do krioterapii.

Na zewnątrz: cały czas uzupełniamy trawę na boisku głównym oraz bocznym, przeniesione zostały bramki boiska głównego. Boisko główne zostało powiększone do wymiarów UEFA A więc 105 na 68 . Dzięki modernizacji  uzyskaliśmy przestrzeń na nowe boisko które jest w końcowej fazie inwestycyjnej, boisko to będzie  typowo treningowe o wymiarach 50 na 80 metrów. W miejscu dawnej strzelnicy został usypany  wał, na którym będzie czwarte boisko w klubie (rozmiar Orlik), zostały pomalowane barierki i uzupełnione zniszczone ogrodzenie od strony rzeki. Również od strony kortów zostały zainstalowane 6 metrowe piłkochwyty.

  1. Jesteście jednym z większych klubów w Podokręgu Częstochowa. Proszę powiedzieć ile w sumie macie zawodników w klubie. W ilu grupach trenują?

W klubie trenuje około 120 zawodników – drużyna seniorów oraz 5 drużyn  młodzieżowych. Docelowo chcemy aby w każdym roczniku była  grupa treningowa bo niestety teraz mamy przerwy.

  1. Generalnie wznowiliście treningi z zespołami? Frekwencja dopisuje? Z jaką częstotliwością odbywają się zajęcia treningowe?

Początkowo część  rodziców młodszych dzieci troszkę się obawiała, ale po 2 tygodniach prawie wszyscy  wrócili już do treningów. Jesteśmy akademią objętą certyfikacją PZPN o standardzie srebrnym a to nas obliguje do treningów odbywających  się co najmniej 3 razy w tygodniu. Pierwsza drużyna seniorska trenuje cztery razy w tygodniu a na boisku nie zauważyłem mniej niż 24 zawodników na każdym treningu.

  1. Jak wyglądały zajęcia w okresie pandemii w klubie?

Zajęcia treningowe zespołowe  były zawieszone, jednakże zawodnicy trenowali indywidualnie według  przesłanych im przez trenerów planów treningowych.

  1. W ostatnim czasie klub podjął współpracę z jedną ze szkół średnich w Częstochowie. Możesz powiedzieć o tym projekcie coś więcej?

Mamy swoje klasy sportowe w renomowanym Liceum im. Sienkiewicza.  Do klasy uczęszcza 15  piłkarzy oraz 15 lekkoatletów (dziewczyny i chłopcy). Zajęcia w szkole odbywają się 2 razy (raz basen raz ogólno rozwojówka)  pozostałe 7 godzin odbywają się na naszych obiektach i  zajęcia  W-F prowadzi jeden z naszych trenerów, co pozwala na zwiększenie jednostek treningowych dla chłopców. W tym roku będziemy otwierać klasę dla chłopców z rocznika 2005. Kryterium jakie sobie postawiliśmy razem z dyrekcją LO  jest oprócz odpowiedniego poziomu sportowego także wyniki z  nauki u kandydatów na poziomie co najmniej dobrym czyli oscylują w okolicach 4 i taką średnią obecna klasa w LO na koniec pierwszej klasy uzyskała, co dla nas jest  wynikiem zadowalającym.

  1. Prócz wyżej wymienionej szkoły współpracujecie także z Rakowem Częstochowa. Czy możesz powiedzieć więcej o tej współpracy, jak ona wygląda? Nie da się ukryć, że w niedawnej przeszłości seniorski zespół Victorii był postrzegany w środowisku jako trzeci zespół Rakowa. Jak to wygląda dziś?

Współpraca układa się bardzo dobrze. Ze strony Rakowa mamy wsparcie dla trenerów w postaci warsztatów i szkoleń co wynika z porozumienia partnerskiego klubów. Ponadto część zawodników, którzy nie mają szans gry w 4 lidze trafia do naszego zespołu. My natomiast przekazujemy zawodników młodzieżowych, którzy rokują nadzieję na osiągnięcie wysokiego poziomu sportowego i wkomponowują się do drużyn Rakowa. 

  1. W kolejnym sezonie zespół seniorów będzie występował w Klasie A. Czy w najbliższym czasie to może się zmienić? Victoria przecież w przeszłości grała na szczeblu centralnym w rozgrywkach piłkarskich. Są plany i przesłanki aby odbudować piłkę nożną na Krakowskiej na wysokim poziomie?

Jako nowy zarząd po pierwsze postawiliśmy sobie za cel poprawę infrastruktury treningowej oraz socjalnej (szatnie prysznice, siłownia, sauna). Na ten moment prace są wykonane w około 90%. Teraz chcemy skupić się na podnoszeniu poziomu sportowego grup młodzieżowych oraz zbudowaniu drużyny seniorów, która zapewni możliwość awansu do klasy okręgowej. Filozofię którą obraliśmy dwa lata temu jest nie zmienna, wydaje nam się, że w tym sezonie nasza młoda drużyna wsparta  kilkoma bardziej doświadczonymi zawodnikami,  min. Michałem Załuckim, Patrykiem Czyżem oraz  innymi z 4 - ligowych rozgrywek będzie w stanie powalczyć o powrót do ligi „O”. Jest to cel nadrzędny na ten sezon.   Ponadto pojawia się coraz więcej osób, które w różnych formach: finansowych bądź materialnych wspomagają nasz klub, za co im serdecznie dziękujemy.

  1. A jak sądzisz, kto może być najgroźniejszym rywalem w rozgrywkach sezonu 2020/2021?

Wydaje się, że najgroźniejszym rywalem będzie drużyna Okszy Łobodno, która już w ubiegłym sezonie rywalizowała o awans, ulegając zespołom Orła Kiedrzyn i Lotnika Kościelec. Ale  liga to nie tylko Oksza trzeba będzie się skupić na każdym rywalu, nie lekceważymy nikogo a doświadczeni zawodnicy naszej drużyny wiedzą jak zmotywować „młodych” tak by na każdy mecz wyszli na maksa skoncentrowani.

  1. Jakie wskazałbyś największe problemy w działalności Waszego klubu?

W tym momencie są to problemy związane z brakiem przekazania środków finansowych ze strony Urzędu Miasta przyznanych na początku marca w ramach dotacji  na szkolenie dzieci i młodzieży. Niestety pandemia wstrzymała przelanie środków dość znacznych ale  myślę, że w najbliższym czasie wraz z innymi klubami z miasta Częstochowy uzyskamy te środki o czym zapewniają nas włodarze miasta.

  1. I tak na koniec, masz szansę podziękować ludziom i sponsorom, którzy współpracują klubem? Szansa na ich przedstawienie i publiczne podziękowanie.

Po pierwsze słowa podziękowania dla trenerów, którzy wkładają mnóstwo pracy i zaangażowania w szkolenie: Łukasz Tomczyk, Patryk Czyż, Przemysław Mizgała, Michał Kręblewski, Patryk Grzybek. Po drugie członkom Zarządu, którzy aktywnie uczestniczą w życiu i funkcjonowaniu Klubu: Wojciech Kasiński, Mariusz Mańko, Sławomir Kasiński, Michał Załucki, Mariusz Kubanek. Oraz osobom, które nie są w Zarządzie ale w każdym dniu działają na rzecz klubu: przede wszystkim Panom Romanowi i Maciejowi Gindzie oraz innym, którzy są w większości byłymi zawodnikami Victorii: Arek Głąb, Adrian Pasieka, Jarek Kostarczyk, Filip Brzózka, Kuba Dziedzic, Mateusz Tomczyk. No i oczywiście wszystkim naszym darczyńcom, firmom: Dunarex, Wodociągi Częstochowskie, Kost-Bet, Lan-Dar, DMK Invest, Fenster, Budmix, Peperuna, Głowacki-Auto, Kesmet, Drog-Bud, Bitum i innym nie wymienionym tu z nazwy.

 

HISTORIA VICTORII CZĘSTOCHOWA

Klub Ogólnosportowy „Victoria” Częstochowa powstaje jesienią 1922 roku. Sekcja piłkarska debiutuje w rozgrywkach piłkarskich klasy „C” okręgu krakowskiego w 1925 roku i od razu zajmuje pierwsze miejsce. W 1927 roku kluby z Częstochowy przenoszą się do okręgu śląskiego. W częstochowskiej A-klasie występują cztery drużyny, ostatecznie kolejność w tabeli ukształtowała się następująco: Warta Częstochowa, CKS Częstochowa, Victoria Częstochowa i Skra Częstochowa. W 1928 roku powstaje Kielecki OZPN, do klasy „A” zostają przyporządkowane Warta i CKS. Victoria razem ze Skrą trafia do B-klasy. Po wygraniu rozgrywek klub awansuje do Klasy „A”, gdzie gra aż do wybuchu II wojny światowej. Największe sukcesy w tym okresie odnosi w roku 1931 i 1933 kiedy to wygrywa A-klasę i uczestniczy w dalszych rozgrywkach o wejście do ligi państwowej. W 1931 roku przegrywa na pierwszym etapie z RKS Radom i Unią Sosnowiec. W 1933 roku kolejność się odwraca, wygrywa Unia Sosnowiec przed RKS Radom i Victorią, ostatni jest WKS Kielce. Co ciekawe Kielecki OZPN istniał od 1928 roku, a kluby z okręgu kieleckiego grały w nim dopiero od 1932 roku.

Po II wojnie światowej jako jeden z pierwszych zawiązuje się okręg częstochowski i przeprowadza eliminacje o awans do klasy „A”, które toczą się w trzech grupach. Victoria występuje w grupie II i  zajmuje drugie miejsce za WKS Orzeł Częstochowa, jednak Orzeł nie wchodzi do A-klasy ze względu na rozwiązanie jednostki wojskowej, wycofuje się z rozgrywek, a piłkarzy przekazuje do warszawskiej Legii, m.in. dwóch późniejszych reprezentantów Polski – Zdzisława Mordarskiego i Tadeusza Waśko. Powojenne rozgrywki w częstochowskiej A-klasie cieszą się dużą popularnością, rekord frekwencji pada w derbach pomiędzy Skrą i Victorią. Z czołowej trójki klubów Victoria jako pierwsza kończy rozgrywki i plasuje się na szczycie tabeli, lecz po rozegraniu zaległych spotkań przez Skrę i CKS ostatecznie spada na trzecią pozycję. W kolejnych latach Victoria cały czas jest w ścisłej czołówce A-klasy. W końcu w 1950 roku Victoria kończy rozgrywki z takim samym dorobkiem punktowym jak Gwardia Wieluń. Dodatkowy mecz kończy się zwycięstwem częstochowian 5:1 i uprawnia ich do walki o II ligę. W eliminacjach centralnych Victoria wygrywa grupę złożoną z Unii Pionki, Concordii Piotrków Trybunalski i Sparty Zamość. W grupie finałowej zajmuje trzecią pozycję za Stalą Sosnowiec i Kolejarzem Bydgoszcz i awansuje do II ligi! Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej Victoria gra tylko jeden sezon, w pamięci wielu pozostają jednak derbowe pojedynki ze Skrą Częstochowa, które obserwowało nawet kilkanaście tysięcy kibiców. Po spadku drużyna walczy o powrót do drugiej ligi z Wartą Zawiercie, ostatecznie ulegając rywalowi. W kolejnym sezonie Victoria po zawirowaniach związanych z walką z Wartą Zawiercie o pierwsze miejsce w „A” klasie wycofuje się z rozgrywek, a w sezonie 1953 rozpoczyna grę od C-klasy. Dzięki generacji bardzo uzdolnionych piłkarzy, jak choćby grających później w Legii Warszawa – Ryszarda Florczyka i Wojciecha Pędziacha, klub bardzo szybko pnie się do wyższych klas rozgrywkowych. W sezonie 1956 Victoria awansuje do III ligi, którą rok później wygrywa, wyprzedzając Raków Częstochowa. Zwycięstwo daje jej możliwość walki o awans do II ligi. Zespół trafia do bardzo silnej grupy III i zajmuje drugie miejsce, ale ma dużą sześciopunktową stratę do Unii Racibórz. Na poziomie trzecioligowym Victoria gra przez dziesięć kolejnych sezonów. Po spadku do klasy „A” zespół dominuje w tych rozgrywkach i uzyskuje promocję do IV ligi, jednak tak szybko jak Victoria awansowała, tak spadła. W A-klasie gra przez kolejne dwa sezony i żegna się z tą klasą rozgrywkowa aż na 28 sezonów. Do tej klasy wraca w sezonie 1998/99 po tym jak wycofała się z IV ligi, do której wraca po zaledwie trzech sezonach. W 2009 roku po raz kolejny awansuje do III ligi, gdzie gra przez trzy sezony, następnie rok po roku spada do IV ligi i „Okręgówki”. Po 5 sezonach spędzonych na poziomie Klasy Okręgowej zespół w rozgrywkach edycji 2017/2018 spadł do Klasy A, w której to rozpocznie 3 sezon rozgrywkowy.

Sezon po sezonie:

1925: Klasa C – 1 miejsce
1926: Klasa C - ? miejsce i awans
1927: Klasa A – 3 miejsce
1928: Klasa B – 1 miejsce i awans
1929: Klasa A – 2 miejsce
1930: Klasa A – 2 miejsce
1931: Klasa A – 1 miejsce
1932: Klasa A – 7 miejsce
1933: Klasa A – 1 miejsce
1934: Klasa A – 2 miejsce
1935: Klasa A – 5 miejsce
1936: Klasa A – 5 miejsce
1937: Klasa A – 5 miejsce
1938: Klasa A – 2 miejsce
1939: Klasa A - ? miejsce

1946: Klasa A – 3 miejsce
1947: Klasa A – 2 miejsce
1948: Klasa A – 2 miejsce
1949: Klasa A – 1 miejsce i awans
1950: II liga – 10 miejsce i spadek
1951: Klasa A – 2 miejsce
1952: nie uczestniczy w rozgrywkach
1953: Klasa C – 1 miejsce i awans
1954: Klasa B – 1 miejsce i awans
1955: Klasa A – 5 miejsce
1956: Klasa A – 4 miejsce i awans
1957: III liga – 1 miejsce
1958: III liga – 3 miejsce
1959: III liga – 6 miejsce
1960: III liga – 7 miejsce
1961: III liga – 3 miejsce
1962: III liga – 2 miejsce
1962/63: III liga – 10 miejsce
1963/64: III liga – 11 miejsce
1964/65: III liga – 4 miejsce
1965/66: III liga – 12 miejsce i spadek
1966/67: Klasa A – 1 miejsce i awans
1967/68: IV liga – 16 miejsce i spadek
1968/69: Klasa A – 3 miejsce
1969/70: Klasa A – 1 miejsce i awans
1970/71: Regionalna – 12 miejsce
1971/72: Regionalna – 12 miejsce
1972/73: Regionalna – 16 miejsce
1973/74: Regionalna – 13 miejsce
1974/75: Regionalna – 10 miejsce
1975/76: Regionalna – 8 miejsce
1976/77: Okręgówka – 1 miejsce i awans
1977/78: Międzyokręgowa – 13 miejsce i spadek
1978/79: Okręgówka – 1 miejsce i awans
1979/80: Międzyokręgowa – 16 miejsce i spadek
1980/81: Okręgówka – 2 miejsce
1981/82: Okręgówka – 1 miejsce i awans
1982/83: III liga – 13 miejsce i spadek
1983/84: Okręgówka – 2 miejsce
1984/85: Okręgówka – 1 miejsce
1985/86: Okręgówka – 3 miejsce i awans
1986/87: Międzyokręgowa – 3 miejsce
1987/88: Międzyokręgowa – 5 miejsce
1988/89: Międzyokręgowa – 5 miejsce
1989/90: IV liga – 13 miejsce
1990/91: IV liga – 15 miejsce
1991/92: IV liga – 16 miejsce
1992/93: IV liga – 11 miejsce
1993/94: IV liga – 8 miejsce
1994/95: IV liga – 10 miejsce
1995/96: IV liga – 16 miejsce i spadek
1996/97: Okręgówka – 1 miejsce i awans
1997/98: IV liga – 8 miejsce
1998/99: Klasa A – 2 miejsce i awans
1999/00: Okręgówka – 4 miejsce
2000/01: Okręgówka – 1 miejsce i awans
2001/02: IV liga – 10 miejsce
2002/03: IV liga – 15 miejsce i spadek
2003/04: Okręgówka – 4 miejsce
2004/05: Okręgówka – 2 miejsce
2005/06: Okręgówka – 1 miejsce i awans
2006/07: IV liga – 4 miejsce
2007/08: IV liga – 5 miejsce
2008/09: IV liga – 1 miejsce i awans
2009/10: III liga – 8 miejsce
2010/11: III liga – 13 miejsce
2011/12: III liga – 15 miejsce i spadek
2012/13: IV liga – 14 miejsce i spadek
2013/14: Okręgówka – 11 miejsce
2014/15: Okręgówka – 15 miejsce

2015/16: Okręgówka – 9 miejsce

2016/17: Okręgówka – 5 miejsce

2017/18: Okręgówka – 18 miejsce i spadek

2018/19: Klasa A, grupa I – 5 miejsce

2019/20: Klasa A, grupa I – 5 miejsce

 

Historia klubu na podstawie opracowania http://ll.futbolowo.pl/news,2743223,kolejka-8-victoria-czestochowa.html