Podokręg

MKS Myszków zwycięzcą rywalizacji Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Częstochowa

29/04/2021 09:46
MKS Myszków - zdobywca Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Czestochowa w sezonie 2020/2021 MKS Myszków - zdobywca Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Czestochowa w sezonie 2020/2021 Dorota Dusik

W finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Częstochowa A – klasowy LKS Kamienica Polska mierzył się z IV – ligowym MKS Myszków. Faworytem tego spotkania był wyżej notowany MKS Myszków, który udźwignął ciężar presji i wygrywając 3:1 (1:0) powtórzył pucharowy sukces z sezonu 2016/2017.

LKS Kamienica Polska w drodze do finału pokonała kolejno: Polonię Unię Widzów (1:0), Gminę Kłomnice (2:0) oraz w półfinale Znicz Kłobuck (1:0). Myszkowianie utorowali sobie drogę do finału zwyciężając: Pogoń Blachownia (6:0), Raków II Częstochowa (2:1) oraz Zielonych Żarki (1:0).

Dla obu zespołów na przestrzeni ostatnich 30 lat finałowy pojedynek nie był debiutem. Klub z Myszkowa jak wspomnieliśmy w sezonie 2016/2017 został zwycięzcą pucharowych rozgrywek na szczeblu Podokręgu kiedy to 12.04.2017 r. pokonał Skrę Częstochowa po rzutach karnych 6:5 (po dogrywce było 2:2 a w regulaminowym czasie gry 1:1). Wcześniej myszkowianie cieszyli się z Pucharu Polski w sezonie 1993/1994 kiedy to pod nazwą Krisbut wygrali dwumecz z Rakowem II Częstochowa. Krisbut był o krok od powtórzenia sukces w kolejnym sezonie ale tym razem górą okazała się częstochowska Victoria.

LKS Kamienica Polska Puchar Polski na szczeblu Podokręgu zdobyła w sezonie 2013/2014 pokonując w finale w Rzerzęczycach tamtejszy Orkan 4:0. Sezon wcześniej LKS Kamienica Polska musiał uznać wyższość rezerw Skry Częstochowa przegrywając po dogrywce 3:6.

Pierwsza połowa finałowego spotkania to zdecydowana przewaga gości z Myszkowa, często przebywali na połowie gospodarzy. W 22 minucie groźny strzał z ponad 16 metrów oddał Marcin Kowalski ale jego strzał zmierzający w światło bramki trafił w Emanuela Sarkiego. W 31 minucie było 1:0 dla MKS – u. W okolicach 25 metrów przed bramką Mateusza Kępki piłkę odzyskał Marcin Kowalski, który dokładnym podaniem otworzył drogę do bramki Jackowi Jarnotowi a ten posyłając piłkę obok bramkarza Kamienicy Polskiej dał prowadzenie przyjezdnym. Tuż przed gwizdkiem oznaczającym przerwę w meczu groźny strzał z woleja oddał Michał Kowalczyk ale świetną interwencją popisał się grający trener Kamienicy Polskiej, Kępka.

Drugą część spotkania gospodarze rozpoczęli z większą wiarą we własne umiejętności. Przełożył się to na akcję bramkową. Oskar Kociński prostopadłym podaniem obsłużył Bartosza Hacasia, którego strzał odbijając się od słupka trafił do bramki. W 65 minucie, wprowadzony tuż po przerwie Dominik Marek, świetnym podaniem krzyżowym z bocznego sektora boiska obsłużył będącego w polu karnym Emmanuela Sarkiego, który uderzeniem z pierwszej piłki nie dał szans bramkarzowi gospodarzy. Dwie minuty później Dominik Marek strzałem zza pola karnego ponownie zatrudnił do pracy Mateusza Kępkę. W 81 minucie krosowym, dokładnym podaniem do Bartosza Hacasia popisał się Mikołaj Kotowski. Napastnik Kamienicy choć oddał celny strzał to zbyt słaby aby zaskoczyć Koteckiego. W 85 minucie myszkowianie przypieczętowali swoje zwycięstwo. Centre z rzutu rożnego wykonywanego przez Pawła Marchewkę sfinalizował uderzeniem głową Maciej Swatek. Chwilę potem dobrej sytuacji nie wykorzystał Kowalczyk i ostatecznie zwycięstwo 3:1 przypadło zespołowi MKS Myszków, który został zdobywcą Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Częstochowa.

Po zakończonym spotkaniu okazałe puchary dla finalisty oraz zdobywcy Pucharu Polski wręczał Prezes Podokręgu Częstochowa, Artur Szymczyk, który dla zwycięzców wręczył również symboliczny voucher ufundowany przez Śląski Związek Piłki Nożnej.

Finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Częstochowa

28.04.2021, Kamienica Polska

LKS Kamienica Polska – MKS Myszków 1:3 (0:1)

Wynik:

0:1 Jacek Jarnot 31”

1:1 Bartosz Hacaś 52”

1:2 Emmanuel Sarki 65”

1:3 Maciej Swatek 85”

Składy:

LKS Kamienica Polska: Mateusz Kępka, Jakub Tajber (25” Oskar Kociński, 81” Michał Wójcik), Kamil Ciura, Mikołaj Kotowski, Jakub Kaziszyn, Daniel Zaczkowski (75” Mateusz Pawłowski), Maciej Nabiałek, Jakub Cierpiał (64” Dominik Makuch), Radosław Karasiński (86” Konrad Wachowicz), Szymon Zieliński, Bartosz Hacaś; rezerwowi: Mateusz Maciński, Krzysztof Szczęsny

Trener: Mateusz Kępka

MKS Myszków: Rafał Kotecki (89” Mateusz Wosik), Bartosz Gieroń (66” Jan Rybaniec), Igor Sychowicz, Marcel Gieroń (46” Sebastian Stankiewicz), Paweł Mazurek (46” Eryk Krupa), Jakub Matyja (46” Dominik Marek), Maciej Swatek, Marcin Kowalski (46” Paweł Marchewka), Michał Kowalczyk, Emmanul Sarki, Jacek Jarnot (46” Bartłomiej Mazanek)

Trener: Marcin Domagała

Żółta Kartka: Kamil Ciura (LKS Kamienica Polska)

Sędziowie: Konrad Sierociński, Michał Zroślak, Leszek Będkowski

Z kim zmierzy się MKS Myszków w I rundzie pucharowej przygody ale już na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej okaże się dziś, 29.04.2021. W samo południe w siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej zostaną rozlosowane pary I rundy. Przypomnijmy, że na tym etapie rozgrywek zameldowały się: Ruch Chorzów, Górnik II Zabrze, Rekord Bielsko – Biała, Orzeł Łękawica, Szombierki Bytom, LKS Krzyżanowice, ROW 1964 Rybnik, Kuźnia Ustroń, Unia Dąbrowa Górnicza, Pniówek-74 Pawłowice a przedstawiciela Podokręgu Lubliniec poznamy 5 maja. Transmisja z losowania będzie dostępna na profilu facebookowym Śląskiego Związku Piłki Nożnej od godz. 12.00.

Najskuteczniejszymi  zawodnikami pucharowych zmagań na szczeblu Podokręgu Częstochowa zostali: Michał Kobyłkiewicz (Raków II Częstochowa) i Tomasz Turek (Oksza Łobodno), którzy strzelili po 4 bramki.

A jeszcze więcej z wczorajszego meczu można zobaczyć, oglądać i czytać także za pośrednictwem facebooka Podokręg Częstochowa Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Zapraszamy.