Aktualności

Symulacja awansów i spadków

15/05/2022 22:54

Piłkarski sezon 2021/2022 wchodzi w decydującą fazę. Z tego też względu każdy punkt dotyczący awansu czy spadku jest na wagę złota. Przedstawiamy sytuację awansów i spadków począwszy od IV ligi.


Spośród trzech zespołów reprezentujących Podokręg Częstochowa w rozgrywkach IV ligi w najgorszej sytuacji znajduje się beniaminek, Unia Rędziny, która obecnie jest na miejscu spadkowym. Sytuacja Unii przekłada się na ilość spadków z częstochowsko – lublinieckiej Klasy Okręgowej. Przy takim stanie rzeczy ten szczebel rozgrywkowy będzie musiało opuścić aż 6 zespołów.

Pod kreską znajdują się obecnie (stan na dzień 15.05.) dwa zespoły reprezentujące Podokręg Lubliniec: Orzeł Psary Babienica i Unia Kalety oraz cztery zespoły z Podokręgu Częstochowa: Stradom Częstochowa, Pogoń 1947 Kłomnice, Sparta Szczekociny i Warta Mstów. Przypomnijmy, że do IV ligi awans uzyskuje zwycięzca rozgrywek a w sezonie 2022/2023 na tym szczeblu rozgrywkowym będzie występował 16 zespołów.

Tym samym z rozgrywek Klasy A spadają po dwa ostatnie zespoły a, że w grupie I jest 12 zespołów więc tutaj limit spadków, póki co jest wyczerpany a z grupy II spadek, przypominam, że jest to stan na dziś, przypada w udziale Orkanowi Rzerzęczyce i Białej Gwieździe Krasice. Sytuacja może skomplikować się w przypadku jeśli zespół z częstochowskiej Klasy A przegra baraż o awans do Klasy Okręgowej z przedstawicielem Podokręgu Lubliniec. W takim przypadku zdegradowany zostanie zespół z 12. miejsca z Klasy A posiadający niższą średnią arytmetyczną – dziś byłaby to Sparta Nowa Wieś.

Przypomnijmy, że bezpośrednio do Klasy Okręgowej z Klasy A awansują zwycięzcy grup czyli Lotnik Kościelec z grupy I i…. Zespół z lepszą średnią arytmetyczną z drugiego miejsca z częstochowskiej Klasy A, czyli obecnie Piast Przyrów (średnia 2,227 przy współczynniku Płomień Czarny Las – 2,05) rozegra jedno spotkanie o awans z zespołem z drugiego miejsca z Podokręgu Lubliniec czyli na ten czas z Promieniem Glinica (średnia 2,272). Pojedynek ten odbędzie się 18.06.2022, godz. 17.00 a gospodarzem będzie zespół z wyższą średnią arytmetyczną.

Z Klasy B awans uzyskają zwycięzcy rozgrywek czyli Płomień Lgota Mała z grupy I i z grupy II…. 12 czerwca odbędzie się spotkanie barażowe o awans do Klasy A pomiędzy zespołami, które w poszczególnych grupach zajęły 2. Miejsce. I w tym przypadku gospodarzem będzie zespół z lepszą średnią arytmetyczną. Obecnie druga w grupie I Pogoń Blachownia ma współczynnik 2,06, w grupie II druga jest Dąbrowianka Dąbrowa Zielona legitymująca się współczynnikiem 1,93.

Tyle teorii. Ostateczne rozstrzygnięcia zapewne zapadną dopiero po procesie zgłaszania zespołów do rozgrywek a ten zakończy się ok. połowy lipca w Podokręgu Częstochowa. Pamiętajmy, że regulaminowo jeżeli do rozgrywek Klasy A czy Klasy Okręgowej do sezonu 2022/20223 nie przystąpi dany zespół wówczas w tej klasie rozgrywkowej utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany zespół obięty widmem spadku.