Dane podstawowe KS Sokół Wręczyca:
Adres boiska: Wręczyca Wielka, ul. Sportowa 2,
Adres korespondencyjny: Wręczyca Wielka, ul. Śląska 16
Adres e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualny kontakt telefoniczny z przedstawicielami klubu:
Witold Przygoda – 501268774
Dariusz Kotkowski – 508217312
Daniel Mańczyk – 793109703
Poziom rozgrywkowy pierwszego zespołu: klasa „A”
Ilość zespołów młodzieżowych zgłoszonych do rozgrywek w sezonie 2019/2020: 4
Barwy: biały, zielony, czarny, niebieski
Data założenia: 1998
Strona internetowa www/facebook: facebook.com/sokolwreczycawielka/
Stadion
Wymiary boiska głównego: 105 x 66
Wymiary boiska rezerwowego: 95 x 50
Oświetlenie: Nie
Pojemność: 500 miejsc siedzących
Prezes (od kiedy): Witold Przygoda (2020)
Trenerzy (od kiedy):
Wojciech Dawidowski (2019), Mateusz Głąb (2017), Mateusz Kulig (2019), Jarosław Ściubidło (2019).
- Jak wygląda sytuacja w klubie w okresie epidemii?
W połowie marca podjęliśmy decyzję o zawieszeniu treningów zarówno drużyny seniorów jak i zespołów młodzieżowych - początkowo na dwa tygodnie, a następnie do odwołania. To spowodowało, że zawodnicy drużyny seniorów (w dobie teraźniejszych rygorów realizują własne plany treningowe). Natomiast w grupach młodzieżowych trenerzy rozdysponowali zawodnikom ćwiczenia, które mają podnosić różnego rodzaju umiejętności piłkarskie, np. żonglerka, triki lub zwody. Dzieci, za pośrednictwem rodziców, najlepsze wyniki lub ćwiczenia przesyłają trenerom, a ci rejestrują rezultaty treningów. W tym miejscu pragnę podkreślić ogromną rolę i zaangażowanie rodziców przy takim sposobie wykonywania treningów. Trzeba im gorąco podziękować za cierpliwość i poświęcony czas. Oczywiście rola trenerów również jest przeogromna.
Odnosząc się zaś do działalności pozasportowej, to w Klubie przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń, przygotowujemy boiska, naprawiamy siedziska na trybunach, wykonujemy drobne prace remontowe.
- Jak wyobrażacie sobie dalsze rozgrywki w tym trudnym czasie? Macie swoją koncepcję dotyczącą ich zakończenia?
Obecnie wszyscy posiadamy informację, że rozgrywki klas niższych pozostają nadal zawieszone, czyli decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia sezonu, zostanie podjęta 11 maja 2020 r. Pewnie wtedy określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rundy. W kwestii awansów i spadków uważamy, że najważniejsze jest aby nikogo nie skrzywdzić. To oznacza „w skrócie”, że jesteśmy za opcją zakończenia rundy z awansami oraz bez spadków – to jedna z opcji przedstawionych w komunikacie ŚlZPN.
- Jak wyglądał okres przygotowawczy pierwszego zespołu? Jesteście z niego zadowoleni?
Pierwszy zespół rozpoczął treningi w połowie stycznia. W lutym rozegrał dwa turnieje halowe o zasięgu lokalnym. Elementem przygotowania do rundy wiosennej były również mecze sparingowe. Były kłopoty kadrowe, przede wszystkim podczas rozgrywania sparingów. Nie mniej jednak z pracy, jaką wykonał z drużyną trener Wojtek Dawidowski, jesteśmy bardzo zadowoleni. Z początkiem marca dokonaliśmy kilku wzmocnień.
- Jakie są plany na przyszłość w działalności klubu patrząc od perspektywy sportowej i organizacyjnej? Co jest największym kłopotem w działalności klubu?
W obecnej sytuacji kadrowej i finansowej nie stawiamy sobie jako celu awansu drużyny seniorów do okręgówki. Do tego trzeba mieć zaplecze, przede wszystkim kadrowe, a takiego w chwili obecnej nie mamy - młodzież dochodzi do wieku juniora i wyznacza sobie inne priorytety i dlatego mamy kłopoty z zastępowalnością odchodzących starszych zawodników.
Stąd też w działalności Klubu konsekwentnie stawiamy na szkolenie dzieci, pośród których wyrosną może następcy dzisiejszych seniorów np. Darka Kotkowskiego, Piotra Janika, Jarosława Ściubidły czy Łukasza Toborka i wielu innych.
Największym kłopotem, jak zapewne w zdecydowanej większości klubów są finanse. Obecnie nie wiadomo, kiedy może wpłynąć dotacja na nasze konto (Urząd Gminy wstrzymał podpisywanie umów). Składki członkowskie rodziców zostały zawieszone.
- Jak wygląda szkolenie młodzieży w klubie?
Obecnie zgłosiliśmy do rozgrywek młodzieżowych cztery drużyny: dwie drużyny orlików starszych – pod wodzą Mateusza Głąba, jedną drużynę orlików młodszych – pod wodzą Mateusza Kuliga i jedną żaków – pod opieką Jarosława Ściubidły.
Mateusz Głąb jest trenerem – koordynatorem.
Dzieci trenują dwa/trzy razy w tygodniu plus mecz.
Podkreślić trzeba, że do poszczególnej grupy może dołączyć każdy, bez względu na poziom zaawansowania piłkarskiego. Adresatami naszych zajęć są przede wszystkim dzieci z Wręczycy Wielkiej i najbliższych okolic.
Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli to może dla orlików starszych zorganizujemy obóz sportowy bądź trzydniowy turniej wyjazdowy. Jest też zaplanowany do rozegrania Turniej Sokół Cup 2020 dla roczników: 2009, 2010, 2011 i 2012.
Drużyny młodzieżowe cyklicznie biorą udział w meczach sparingowych oraz turniejach organizowanych przez okoliczne kluby piłkarskie, jak również o zasięgu ponadlokalnym.
- Proszę nam przybliżyć pokrótce dzieje klubu.
Historia „Sokoła” zaczyna się w roku 1998, kiedy grupa inicjatywna w osobach: Robert Mańczyk, Edmund Mastalerz, Stanisław Nocuń, Andrzej Jezior oraz Sylwester Ogłaza zwołała zebranie, na którym wybrany zarząd powołał sekcję piłki nożnej i po raz pierwszy w historii sportu we Wręczycy Wielkiej zgłoszono drużynę do rozgrywek w klasie B. Trenerem zespołu został Władysław Kłak – były zawodnik Rakowa Częstochowa.
Na terenie miejscowości nie było boiska, a przez teren przeznaczony na jego budowę przebiegała linia wysokiego napięcia. Stąd też pierwszą rundę rozgrywek - jesienią 1999 roku, KS Sokół rozegrał na boisku w Borowem. Dzięki wysiłkom zarządu i bardzo dużej pomocy udzielonej przez radnych gminy, sponsorów i sympatyków klubu udało się wybudować boisko piłkarskie. W 2001 roku została oddana do użytku główna płyta boiska, natomiast podczas zebrania walnego zarządu nadano klubowi nazwę – Klub Sportowy "Sokół" Wręczyca. W 2002 roku obiekt sportowy został ogrodzony a drużyna uzyskała awans do klasy A i gra w niej nieprzerwanie do dzisiaj.
- W każdym klubie są osoby bez których jego funkcjonowania nie wyobrażamy sobie. Kto to jest i jakie pełni funkcję?
Nie chcemy nikogo wyróżniać z tego powodu. Aby Klub funkcjonował prawidłowo potrzebne jest działanie wielu osób: Trenerów, zawodników, rodziców, sponsorów oraz osób funkcyjnych. Stąd też niezmiernie trudno wskazać takie osoby i zarazem je wyróżnić.
Stop!!! Jest taka osoba, to Pan GABRIEL PACH.
Jak pamiętam, On jest od zawsze. Wcześniej pełnił rolę Gospodarza jako osoba funkcyjna, a obecnie pomaga, doradza, jest na każde zawołanie. Jego rola i zaangażowanie w Klubie są nieocenione.