Podokręg

Najważniejsze informacje o sezonie 2020/2021 w IV lidze i niższych klasach

8/07/2020 09:38

Ostatnie zebranie Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej w kadencji 2016-2020 miało bardzo pracowity charakter. Najwięcej uchwał dotyczyło rozgrywek, które po okresie epidemii w sezonie 2020/2021 zostaną przeprowadzone w znacznie powiększonym gronie.


Zacznijmy od Pucharu Polski na szczeblach Podokręgów, które mogą się rozpocząć 18 lipca.

Rozgrywki IV ligi i Klasy Okręgowej wystartują 25 lipca.

W IV lidze zagrają 34 drużyny podzielone na dwie grupy po 17 zespołów każda, zgodnie z terminarzem opublikowanym po poniedziałkowym losowaniu. Dodajmy, że na podstawie wniosku klubów Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę dotyczącą wieku młodzieżowca. W każdej drużynie będzie musiało grać dwóch młodzieżowców, ale jeden z nich będzie mógł być z rocznika 1999 lub młodszy, a drugi musi być z rocznika 2000 lub młodszy.

Najlepsze drużyny w grupach I i II rozegrają mecze barażowe o awans do III ligi. Spadną zespoły z miejsc: 15, 16 i 17 oraz - w przypadku gdy z III ligi nie spadnie żaden z zespołów Śląskiego Związku Piłki Nożnej, drużyny z miejsc 14 rozegrają baraże o utrzymanie.

W klasach okręgowych każda grupa, podzielona została na dwie podgrupy. O ich składach decydują Podokręgi. W każdej podgrupie w pierwszej rundzie zespoły w systemie każdy z każdym rozegrają mecz i rewanż. W drugiej rundzie cztery najlepsze zespoły z każdej podgrupy zmierzą się w grupie mistrzowskiej bez zaliczenia punktów z I rundy. Po 8 drużyn w 6 grupach - zgodnie z podziałem terytorialnym Podokręgów: Bytom-Zabrze, Częstochowa-Lubliniec, Katowice-Sosnowiec, Racibórz-Rybnik, Bielsko-Biała-Tychy i Skoczów-Żywiec, systemem każdy z każdym - mecz i rewanż - będzie rywalizować o awans. Pozostałe drużyny w 6 grupach (jak wyżej) zagrają o utrzymanie z drużynami, którymi nie spotkały się w pierwszej rundzie, z której punkty zostaną zachowane.

W grupie Bytom-Zabrze spadną 4 ostatnie drużyny, w grupie Częstochowa-Lubliniec 6, w grupie Racibórz-Rybnik 5, w grupie Katowice-Sosnowiec 7, w grupie Bielsko-Biała-Tychy 4 i w grupie Skoczów-Żywiec 4. Liczba spadkowiczów może ulec zmianie w zależności od liczby spadkowiczów z wyższych klas.

W sezonie 2021/2022 każda grupa w IV lidze oraz Klasie Okręgowej liczyć będzie 16 drużyn.

W związku z wnioskami klubów Śląski Związek Piłki Nożnej utworzył ligę juniorów młodszych B2 - rocznik 2005 i młodsi - w której zagrają: BTS Rekord, GKS GieKSa Katowice, GKS Tychy, GKS 1962 Jastrzębie, ROW 1964 Rybnik, Skra Częstochowa, Stadion Śląski Chorzów, Raków Częstochowa, Gwarek Zabrze i TS Podbeskidzie. Po rozegraniu 36 kolejek (systemem każdy z każdym mecz i rewanż w rundzie jesiennej oraz mecz i rewanż w rundzie wiosennej) najlepsza drużyna zostanie uhonorowana Pucharem Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej zdecydował o uzupełnieniu do 18 drużyn skład I Ligi A1 Junior. W związku z tym w tych rozgrywkach weźmie udział drużyna Górnika Zabrza - rocznik 2002.
Zarząd postanowił także anulować kary dyskwalifikacji określone liczbą meczów za czerwone kartki dla zawodników oraz osób funkcyjnych, które nie zostały wykonane w rundzie wiosennej sezonu 2019/2020. Natomiast żółte kartki - czwarta, ósma, dwunasta itd. - należy wykupić zgodnie z regulaminem kar.

Uwaga: Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej zobowiązuje organizatorów współzawodnictwa sportowego do przestrzegania wytycznych dotyczących organizacji meczów oraz innych wymagań sanitarnych związanych z epidemią COVID-19 określonych w odrębnych przepisach.

 

Źródło: slzpn.pl