Podokręg

Poznajemy nasze kluby #7 - Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa

3/04/2020 12:46
Widok obiektu Sportowej Częstochowy /2016 rok/ Widok obiektu Sportowej Częstochowy /2016 rok/

Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa swój dom ma w dawnej lokalizacji Błękitnych Aniołów, co doskonale pokazuje, że piłkarskie życie nie znosi póżni. O działaniach Sportowej Częstochowy w konkretnym wywiadzie opowiada Prezes klubu, Dawid Wytrzymały.


Dane podstawowe klubu Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa:

Adres/-y boiska: ul. Lourdyjska (dzielnica Wyczerpy - Aniołów)

Adres korespondencyjny: Focha 19/21, 42-217 Częstochowa

Adres e – mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. // Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualny kontakt telefoniczny z przedstawicielami klubu:
Prezes Zarządu - Dawid Wytrzymały - 510 408 454

Poziom rozgrywkowy pierwszego zespołu: Nie posiadamy drużyny Seniorów

Ilość zespołów młodzieżowych zgłoszonych do rozgrywek w sezonie 2019/2020:
6 drużyn:
Młodzik: 2007 i młodsi - jedna drużyna
Orlik: 2009 i młodsi - jedna drużyna
Orlik: 2010 i młodsi - dwie drużyny
ŻAK: 2011 i młodsi - dwie drużyny

Barwy: biało - niebiesko - żółte

Data założenia:
Założenie Stowarzyszenia: 28.12.2012
Założenie sekcji piłki nożnej: 24.07.2014 (wpis do ewidencji klubów piłkarskich)

Strona internetowa www/facebook:
www. sportowaczestochowa.pl
www.facebook.com/StowarzyszenieSportowaCzestochowa

Stadion: ul. Lourdyjska (dzielnica Wyczerpy - Aniołów)

Wymiary boiska głównego: 90m x 45m

Wymiary boiska rezerwowego: brak

Oświetlenie: Nie

Pojemność: 150 osób

Prezes (od kiedy): Dawid Wytrzymały (jeden z założycieli Stowarzyszenia)

Trenerzy (od kiedy):
Dawid Wytrzymały (UEFA B) od 2014
Łukasz Sapała (UEFA B) od 2015 roku
Arkadiusz Cygan (UEFA B) od 2016 roku
Oskar Sikora (UEFA B) od 2016 roku
Adam Górski (w trakcie UEFA B) od 2018 roku

 

  1. Jak wygląda sytuacja w klubie w okresie epidemii?


Domyślam się, że jesteśmy w bardzo podobnym położeniu jak większość klubów, które zakres działalności mają podobny do nas, czyli opieka nad młodymi  zawodnikami.  Stworzyliśmy grupę dla zawodników i rodziców, gdzie co kilka dni mogą znaleźć kolejne ćwiczenia, możliwe do zrealizowania w domu. Oprócz ćwiczeń staramy się dorzucać ciekawe artykuły dla rodziców oraz fiszki z języka angielskiego, ponieważ od zeszłego roku realizujemy poza treningami również zajęcia z języka angielskiego dla naszych zawodników. Prowadzimy klasyfikację dla zawodników zaangażowanych w pracę domową. Jeżeli chodzi o resztę kwestii, to pracujemy nad poprawą organizacji klubu i przymierzamy się do upragnionego powrotu na zielone boiska.

  1. Jak wyobrażacie sobie dalsze rozgrywki w tym trudnym czasie?

Szczerze mówiąc nie zazdroszczę organom, które będą odpowiedzialne za decyzje dotyczące rozgrywek. Zdajemy sobie sprawę, że to bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Wierzymy, że powrócimy do uprawiania ukochanej przez nas dyscypliny jak najszybciej i to jest najważniejsze. Treningi i mecze jakie będziemy mieć do nadrobienia to wielkie wyzwanie, ale kiedy już wszyscy spotkamy się na boisku, to jestem przekonany, że sama możliwość rywalizacji i czerpania radości z gry wynagrodzi nam okres pandemii - niezależnie od tego w jaki sposób będziemy grać.

 

  1. Jakie są plany na przyszłość w działalności klubu patrząc od perspektywy sportowej i organizacyjnej?


Plany na rok 2020 mieliśmy (i nadal mamy) bardzo ambitne. Naszym wielkim kłopotem jest brak zaplecza w postaci szatni oraz drugiego boiska. Pierwszy problem udało nam się już po części rozwiązać tuż przed wybuchem pandemii. Na budowę drugiego boiska musimy poczekać i zapewne będziemy z niego mogli skorzystać dopiero w okolicach sierpnia. Jedno jest pewne, chcemy się rozwijać i wierzymy, że mając wokół siebie życzliwych ludzi i zarażając innych naszą pasją wspólnie damy radę!

 

  1. Sportowa Częstochowa to klub szkolący młodzież. Jak wygląda to szkolenie? Do którego momentu prowadzicie dane grupy i co dalej dzieje się z zawodnikami?

Zgadza się, nie jesteśmy obecnie gotowi na podjęcie rywalizacji w kategoriach juniorów ani seniorów. Wierzymy, że zrobimy krok w przód w kwestii infrastruktury sportowej, której nam cały czas, mimo działania od pięciu lat brakuje. Wtedy będziemy dyskutować, czy jesteśmy w stanie młodym piłkarzom zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju i realizowania się w piłkarskiej pasji pod szyldem Sportowej Częstochowy. Dzieci, młodzież i ich rodzice, którzy nam zaufali są dla nas najważniejsi i nie chcemy poprzez złe decyzje i podejmowanie się zadań, których nie jesteśmy w stanie doprowadzić do końca zmarnować ich czas, niezależnie czy będzie to miesiąc, pół roku czy więcej. W tym okresie każdy trening, mecz jest na wagę złota. Musimy mierzyć siły na zamiary i zachowywać się odpowiedzialnie, mimo, iż oczywiście ambicje i chęci są. Obecnie prowadzimy szkolenie do kategorii Młodzik (jeżeli zrealizujemy swoje założenia dotyczące drugiego boiska i szatni, wtedy podejmiemy rozmowy z zawodnikami i ich opiekunami, czy zaufają nam i powalczymy o zespół w kategorii Trampkarz). Po zakończeniu wieku Młodzika, staramy się pomagać szukać klubów zawodnikom, którzy dalej wyrażają chęć kontynuacji przygody sportowej. Mamy kilka klubów, z którymi na tej zasadzie współpracujemy od dłuższego czasu, zatem nikt nie zostaje bez możliwości dalszej walki o swoje sportowe marzenia.

 

  1. Proszę nam przybliżyć pokrótce dzieje klubu.

Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa – organizacja pozarządowa działająca na rzecz sportu, rekreacji i turystyki. Za datę powstania uznaje się zebranie założycielskie, które miało miejsce 28 grudnia 2012 roku.

Po roku funkcjonowania i pierwszych zrealizowanych projektach przyszedł czas na wyzwanie w postaci powołania do życia sekcji piłki nożnej i podjęcia próby reaktywacji boiska piłkarskiego przy ul. Lourdyjskiej w dzielnicy Wyczerpy – Aniołów.

W dniu 24 lipca 2014 roku decyzją Prezydium Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach zostaliśmy przyjęci w poczet członków Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz w struktury Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Nabór rozpoczął się we wrześniu 2014 roku a pierwsze drużyny do oficjalnych rozgrywek pod patronatem Częstochowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Częstochowie zostały zgłoszone w roku 2015.

Pierwszym problemem jaki napotkaliśmy na swojej drodze był brak zaplecza sportowego. Na szczęście dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia, trenerów oraz części rodziców i mieszkańców miasta udało nam się zdobyć odpowiednią ilość głosów w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego i zadanie pod nazwą „Renowacja boiska do piłki nożnej, budowa placu rekreacji oraz placu zabaw przy ul. Lourdyjskiej” zostało zakwalifikowane do realizacji.

Historyczny moment nastał w dniu 1 lipca 2016 roku, kiedy to uroczyście otworzyliśmy i oficjalnie oddaliśmy do użytkowania boisko piłkarskie, które jest miejscem treningów i meczy sekcji piłki nożnej do dnia dzisiejszego.

Pierwsze oficjalne spotkanie to data 2 września 2016 roku, kiedy to zespół prowadzony przez trenera Tomasza Szewczyka w kategorii Orlik zmierzył się z drużyną Liswarty Krzepice. Mecz, który zapoczątkował historię nowo powstałego piłkarskiego klubu na mapie Częstochowy. Zdecydowana większość zawodników, którzy zagrali tego dnia przy ul. Lourdyjskiej widnieje w kadrze naszych drużyn do dziś.

 

  1. W każdym klubie są osoby bez których jego funkcjonowania nie wyobrażamy sobie. Kto to jest i jakie pełni funkcję?

Tak jak wspominałem wcześniej działamy od roku 2014, zatem w perspektywie na przykład 100 lat jakie ostatnio świętował Śląski Związek Piłki Nożnej to jesteśmy cały czas na początku naszej drogi. Nasze struktury osobowo - funkcyjne również nie są liczne, ale jestem przekonany, że obecna kadra osób związanych z naszą sekcją to ludzie, którym można ufać i na sercu leży im dobro naszego klubu. Bardzo ważnym dla mnie wyznacznikiem jest to, że każdy z obecnych trenerów, nie miałby najmniejszego problemu w znalezieniu angażu w klubie, który jest zdecydowanie lepiej rozwinięty pod względem infrastruktury czy organizacji i obecnie dałoby mu większe możliwości rozwoju.

Ostatnio w rozmowie z trenerem Oskarem Sikorą, który mimo ofert zdecydował się ze Sportową Częstochową związać swoja przyszłość stwierdził, że to właśnie tutaj może stworzyć coś wielkiego  od podstaw i mieć z tego ogromną satysfakcję. To dla niego wyzwanie, które zamierza podjąć. Najbardziej doświadczony z nas to trener Arkadiusz Cygan, który z każdej sytuacji, czy każdego problemu potrafi znaleźć wyjście i wprowadza u nas element spokoju w stresujących chwilach, które nawiedzają nas dosyć często. Poza tym to osoba, która swoją osobowością zjednuje sobie ludzi. Z kolei najdłuższy stażem w naszym klubie  to trener Łukasz Sapała, człowiek, który robi w klubie wiele zamieszania w pozytywnym tego słowa znaczeniu, milion pomysłów i mimo wymagającej pracy jako zawodowy żołnierz i ojciec dwójki małych dzieci znajduje czas na pomoc w klubie. Najkrócej jest z nami trener Adam Górski, bardzo spokojny, ułożony człowiek, którego bardzo rzadko ponoszą emocje. Jest przykładem na to, że dobry trener to nie ten, który głośno i wiele krzyczy. Rodzice i zawodnicy bardzo go lubią, a nas cieszy fakt, że również zadeklarował chęć tworzenia z nami dalszej historii Sportowej Częstochowy. Oczywiście otrzymujemy sporo pomocy od osób, których nie sposób tutaj wymienić. To rodzice, zaprzyjaźnione osoby, które z nami sympatyzują . Dzięki nim jesteśmy i możemy działać.