Podokręg

Poznajemy nasze kluby #8 - LKS Zieloni Żarki

4/04/2020 09:38

O przerwanym okresie przygotowawczym, planach na przyszłość o szkoleniu młodzieży oraz o historii LKS Zieloni Żarki opowiada nam Prezes klubu i jednocześnie trener pierwszego zespoły, Mateusz Gawroński.


Dane podstawowe LKS Zieloni Żarki

Adres/-y boiska: 42-310 Żarki, ul. Steinkellera 3

Adres korespondencyjny: j.w

Adres e – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualny kontakt telefoniczny z przedstawicielami klubu:

793 987 501- Mateusz Gawroński

500 805 069- Łukasz Bialik

509 288 824- Przemysław Oziębała

Poziom rozgrywkowy pierwszego zespołu: liga okręgowa

Ilość zespołów młodzieżowych zgłoszonych do rozgrywek w sezonie 2019/2020: 8 grup

(6 w rozgrywkach)

Barwy: zielone, zielono-białe

Data założenia: 1954

Strona internetowa www: w budowie

Stadion

Wymiary boiska głównego: 100x65

Wymiary boiska rezerwowego: 95x60

Oświetlenie: Tak

Pojemność: 700

Prezes (od kiedy): Mateusz Gawroński (marzec 2017)

Trenerzy (od kiedy): Mateusz Gawroński( od 05.08.19)

Karol Pilis (maj-sierpień 2019)

Tomasz Jarosz ( czerwiec 2017-maj 2019)

Mateusz Gawroński (grudzień 2015-czerwiec 2017)

Piotr Trepka (lipiec 2011-grudzień 2015)

ś.p Zbigniew Dobosz, Andrzej Samodurow (sezon 2010/11)

Jędrzej Podsiadło (maj- czerwiec 2010)

Janusz Kościelny( lipiec 2008- maj 2010)

Krzysztof Całus (maj 2007- czerwiec 2008)

Mirosław Uzar, Piotr Wysocki (styczeń 2007-maj 2007)

Krzysztof Całus (lipiec 2006-grudzień 2006)

Krzysztof Wolak (październik 2003-czerwiec 2006)

Krzysztof Walczak (lipiec 2003- październik 2003)

 

  1. Jak wygląda sytuacja w klubie w okresie epidemii?

Treningi są oczywiście zawieszone. Zawodnicy pierwszej drużyny otrzymali plany treningowe do realizacji. Podobnie jest w grupach młodzieżowych z tym, że w trochę innej formie, bardziej zabawowej. Zawodnicy biorą udział w tzw „challengach”. Mają do opanowania  różnego rodzaju umiejętności typu żonglerki, ball mastery itp. Swoje najlepsze wyniki dokumentują nagraniem i zaznaczają na specjalnej karcie osiągnięć swój rezultat. Ta forma rywalizacji bardzo przypadła im do gustu.

  1. Jak wyobrażacie sobie dalsze rozgrywki w tym trudnym czasie? Macie swoją koncepcję dotyczącą ich zakończenia?

Po decyzjach, które już zapadły na Słowacji czy w Anglii odnośnie lig amatorskich przeczuwam, że i u nas nie wznowimy rozgrywek. Wariant gdzie sezon jest anulowaniu i gramy od początku uważam za najbardziej sprawiedliwy. Nie wyobrażam sobie, że ktoś może awansować czy spaść z ligi po rozegraniu 50% meczów...

  1. Jak wyglądał okres przygotowawczy pierwszego zespołu? Udało się wzmocnić zespół czy też więcej jest po stronie strat?

Z pracy jaką wykonał mój zespół jestem bardzo zadowolony. Mecze sparingowe pokazały, że stać nas na równorzędną grę z wyżej notowanymi przeciwnikami. Jestem przekonany, że liczylibyśmy się do końca w grze o awans. Szkoda jednak, że w tej rundzie raczej nie będzie nam dane tego pokazać. Do klubu dołączył Kajetan Sikora (powrót z wypożyczenia), Krystian Furgacz (Warta Zawiercie) oraz 15 letni Kacper Lula (Unia Masłońskie)

  1. Jesteście zespołem, który w sezonie 2018/2019 spadł z IV Ligi. Odnaleźliście się po spadku w nowej rzeczywistości?

Drużyna w dużej mierze oparta jest na zawodnikach miejscowych i w tak trudnych sytuacjach jak spadek nikt nie decyduje się na odejście czy jakieś radykalne kroki. Zawodnicy, którzy są spoza gminy/powiatu grają u nas dość długo i też się mocno z klubem utożsamiają. Są z nami bez względu na poziom rozgrywek dlatego ten spadek nie wiązał się z żadnym kryzysem. Poza tym mamy już doświadczenie sprzed 2 lat... (śmiech).

  1. Jakie są plany na przyszłość w działalności klubu patrząc od perspektywy sportowej i organizacyjnej?

W dalszym ciągu staramy się doskonalić na każdym polu. I szkoleniowym i organizacyjnym. Piłka zmierza w takim kierunku, że nie sposób dobrze zarządzać działalnością klubu bez pomocy innych, tym bardziej przy takiej liczbie dzieci. Dlatego nasze działania zmierzają ku temu aby otaczać się ludźmi pozytywnymi, chętnymi do pomocy, którzy po prostu tą piłkę kochają.

Ze szkoleniowego punktu widzenia nie stawiam sobie celów typu awans. Dla mnie ma to być wypadkowa dobrze zaplanowanej i wykonanej pracy. Nie cel sam w sobie. Dlatego jestem nastawiony bardziej na pracę z zawodnikami, których mam już u siebie.

  1. Jak wygląda szkolenie młodzieży w klubie? Dzieci garną się do uprawianie sportu?

Tak, jest u nas popyt na piłkę. W Klubie w 8 grupach młodzieżowych (6 zgłoszonych do rozgrywek) trenuje blisko 150 dzieciaków. Spory procent z nich jest spoza Gminy Żarki co nas bardzo cieszy. Współpracujemy również ze Szkołą Podstawową im. Władysława Szafera w Żarkach, gdzie funkcjonują klasy sportowe o profilu piłki nożnej. Dołączyć do nich może każdy, bez względu na poziom własnych umiejętności. Swoje zajęcia adresujemy, głównie do dzieci z terenów wiejskich. Zależy nam aby ta młodzież również dostała swoją szansę na którą zasługuje.

  1. Proszę nam przybliżyć pokrótce dzieje klubu.

Klub powstał z inicjatywy działaczy sportowych, wywodzących się z dawnego A.K.S (działał w latach 1945-1950) i został założony w  1954r. Drużynę zgłoszono do rozgrywek mistrzowskich w klasie „C” a spotkania rozgrywano na boisku sportowym przy ul. Częstochowskiej. Rok później drużyna awansowała do rozgrywek w klasie „B” podokręg Zawiercie jednak z powodu braku funduszy drużyna została rozwiązana po zakończeniu rozgrywek mistrzowskich (1959r.)

W grudniu 1965 roku reaktywowano L.K.S. Żarki  zgłaszając ją do rozgrywek mistrzowskich na wiosnę 1966 r. w klasie „C”

Wobec uzyskiwanych z przeciwnikami wysokich wyników w tej klasie, podokręg piłki nożnej w Zawierciu przesunął ją do rozgrywek mistrzowskich klasy „B” jesienią 1966 r.

Od 1969 roku drużyna gra w klasie „A”

W 1975 roku uzyskaliśmy awans do klasy wojewódzkiej okręg częstochowski i od tego momentu występujemy jako „Zieleni” Żarki.

W 1979 roku spadamy do klasy „A”, by ponownie w 1981 awansować do klasy wojewódzkiej. Oprócz drużyny seniorów w rozgrywkach mistrzowskich bierze udział drużyna juniorów w tzw. „lidze juniorów”.

Historyczny awans na szczebel 4 ligi przyszedł w sezonie 2004/05 pod wodzą trenera Krzysztofa Wolaka. Na tym poziomie spędziliśmy 11 sezonów, gdzie w sezonie 2015/16 spadliśmy do ligi okręgowej. Później był jeszcze jeden epizod na poziomie IV ligi w sezonie 2018/19.

  1. W każdym klubie są osoby bez których jego funkcjonowania nie wyobrażamy sobie. Kto to jest i jakie pełni funkcję?

Ciężko powiedzieć. W działalność w prawidłowe funkcjonowanie Klubu zamieszanych jest tyle osób, że nie sposób wyróżnić tej jednej. Począwszy od Panów Burmistrza i Wice Burmistrza, przez Zarząd, Rodziców czy Piotrka pełniącego rolę gospodarza obiektu.